Chciałam podzielić się dzisiaj 8 prostymi wskazówkami, które pomogą zachęcić wasze pociechy do samodzielnego spania w swoim pokoju i łóżku. Nie jest to łatwy proces, powinniśmy więc podejść do dziecka ze zrozumieniem, cierpliwością, miłością ale zarazem stanowczością i byciem konsekwentnym. Zachęcam do zapoznania się z radami, jak nauczyć dzieci samodzielnego snu.
1. Porozmawiaj z dzieckiem wcześniej o tym, że będzie samo spało
Musisz pomóc dziecku uświadomić sobie, że nadszedł czas aby nauczyło się spać samodzielnie. W żadnym wypadku chwila tuż przed pójściem spać nie jest odpowiednim momentem na komunikowanie tej wiadomości. Poświęć kilka dni z rzędu na to, by po trochu uświadomić dziecku, że jest już na tyle duże, że ma swój pokój, wygodne łóżeczko itd. i może zacząć korzystać z tych dobrodziejstw. Dziecko też potrzebuje czasu, by oswoić się z myślą, że będzie spało samo, więc nie możemy sprowadzić, tego do "rozkazu z góry", który bezapelacyjnie musi być przyjęty.
2. Zidentyfikuj rzeczy, których dziecko się boi i pomoż mu pozbyć się lęków
Porozmawiaj z dzeckiem o cieniach, o tym że drzwi są zamknięte na klucz, że mama i tata śpią w pokoju obok, że nikt nie może wejść do mieszkania itp. Muszisz wyeliminować jak najwięcej potencjalnych rzeczy, których dziecko może obawiać się śpiąc samemu w pokoju.
4. Bądź konsekwentny i trzymaj się określonych reguł
Przygotuj się, że nauka samodzielnego spania może zająć więcej niż kilka nocy. Może trwać, tygodniami, miesiącami. To, jak szybko uda Ci się przekonać dzieco do samodzielnego spania jest w dużej mierze zależne od tego, jak konsekwentni będziemy w naszym działaniu. Nie możemy poddawać sie po 3 nieprzespanej nocy. Ważne też jest, by dziecko wiedziało, czego może spodziewać sie wieczorem. Przykładowo: najpierw kąpiel, później kolacja, wspólne czytanie bajki, misiu do łóżka i sen. Ma to kluczowe znaczenie, a ułatwia dziecku przestawić się.
5. Poświęć dziecku więcej uwagi wieczorem
Chęć spania razem z rodzicami w dużej mierze wynika z poczucia bezpieczeństwa oraz bliskości. Dlatego też, starając się oduczyć dziecka wspólnego spania z rodzicami, aby jednocześnie nie dać dziecku odczuć, że w jakiś sposób zostało odrzucone, powinniśmy postarać się poświęcić maluchowi więcej uwagi wieczorem. Dzieci oczekują od nas, że będziemy się z nimi figlować, przytulać, całować czy gilgotać. Postaraj się, by zrobić wszystko, co można, aby Twoje dziecko czuło się kochane jeszcze zanim pójdzie do łóżka.
6. Niech dziecko śpi w pokoju z ulubionym zwierzątkiem :)
Jeśli masz psa, kota czy chomika, możesz wykorzystać te zwierzęta, by pomóc dziecku pokonać strach przed samotnym spaniem w swoim pokoju. Nie musi to oznaczać, że pies czy kot koniecznie śpi w łóżku z dzieckiem. Można urządzić legowisko dla zwierzątka w tym samym pokoju, w ten sposób sprawiając, że dziecko nie będzie spało samo w nocy. Może tu doskonale sprawdzić się również mniejszy zwierzak, np. rybka czy chomik.
7. Daj dziecku jakiś obiekt bezpieczeństwa.
Może to być miś, lalka-przytulanka, czy też miły kocyk. Ulubiona przytulanka może pozwolić dziecku poczuć się bezpieczniej.
8. Nagradzaj dziecko po każdej przespanej nocy w swoim pokoju
Pamiętaj, że za osiągnięcia należą się pochwały. Jednak zwłaszcza na początku, warto dziecko zmotywować konkretną nagrodą. Mogą to być np. lody czy ulubiona potrawa, ale możemy też obiecać dziecku wspólne wyjście na basen, do kina czy też zaoferować spełnienie jakiegoś innego życzenia.
Comments
Post a Comment